Cyklistika VS fitness

V minulosti som už články podobného charakteru písal a po dlhej dobe som sa rozhodol tento zvyk obnoviť a skúsiť Vám tak dať pár cenných rád ako skĺbiť fitness s inými športovými aktivitami tak, aby náš športový výkon tým netrpel.

Pre dnešný článok som si vzal na paškál cyklistiku. Prečo?

Postupom času mi stále viac a viac rezonuje myšlienka o tom, ako možno indoor športy sú trošku na úpadku a na svojej popularite stále narastajú naopak športy, ktoré môžeme vykonávať vonku.

Samozrejme bavíme sa v rozmedzí rekreačného športu, nie vrcholového.

Jedným z týchto stále viac a viac popularnejších outdoor športov je určite cyklistika. Na svedomí to má dozaista aj stále neistá situácia spojená s Covid a tak ľudia stále viac a viac vyhľadávajú aktivity, kde ich až tak prípadné opatrenia nezasiahnu.

Dosť bolo kecov a omáčiek okolo a pustime sa konečne k jadru veci.

Ak si chceme zachovať svoju športovú výkonnosť nie len vo fitku, ale aj na bajku, nepoviem nič nové a keď sa budem opakovať ako také staré rádio, že gro všetkého je strava.
Písať Vám tu manuály na to ako sa máte stravovať, gramáže jednotlivých maktronutrientov by bolo avšak maximálne neprofesionálne. Prečo? Aj ten, tréner, či výživový poradca musí o Vašom živote, o Vašom tele niečo vedieť, aby Vám toto mohol skutočne nadstaviť na mieru. Samozrejme, ak po prečítaní tohto článku by mal niekto záujem aj o takúto službu, môže sa na mňa obrátiť.
Načo si však ale môžeme urobiť nejakú všeobecnú šablónu je suplementácia.

cyklistika vs fitness

Doplnky výživy za predpokladu dobre vyskladanej životosprávy spoločne s tréningom sú neodmysliteľnou súčasťou progresu v každom športovom odvetví.
Tu platí jednoduchá matematická rovnica, ktorá mi ako jediná ide nakoľko som bol z matematiky veľmi slabučký. Ak chcem od tela nadštandard musím mu aj dávať niečo naviac.
Ak vezmeme do predpokladu, že cyklistike sa venujeme aspoň 8 hodín týždenne a fitku aspon aspon 5 hodín týždenne, užívanie doplnkov výživy je nie len opodstatnené, ale aj nevyhnutné, pre spomínaný progres.

Proteínové prípravky ako také v cyklistike nemajú žiadny veľký význam, zato zmesi vyrobené zo sacharidov, gainerov a s obsahom aspoň 30% bielkovín sú adekvátne.
Ideálny čas užitia takéhoto nápoja 30 minúť po výkone.
Po ďalších 30-90 minút môžeme zaradiť klasické jedlo nakoľko v skoršom časovom rozmedzí od tréningu by telo z neho nebolo schopné vstrebať živiny tak ako to dokáže zo sacharidového prípravku.

Z aminokyselín by som určite nemal zabudnúť na neesenciála starého dobrého známeho a tým je glutamín. Ten by som tiež zaradiť do potréningovej suplementácie v dávke aspoň 5-10g.

Z vitamínov a minerálov určite nesmiem zabudnúť na ZMA 400-600 mg pred spaním, vitmaín C aspoň 3x1000g denne s jedlom.
Nápoj ktorý by sme mali piť počas výkonu by mal obsahovať nejakého elektrolyty, ktoré obsahujú iontové nápoje a rovnako by som tam prisypal samostatne trošku draslíka, či kľudne aj klasickej kuchynskej soli.

Stimulanty a energizéry sú témou na zváženie.
Ak neplánujeme práve podať nejaký heroický výkon, naučit sa na tréning výhradne so stimulantmi je podľa mňa kontraproduktívne, avšak ak si zbalíme so sebou nejakú energy týčinku, či karbogel určite, nám to po hodinke tréningu padne vhod.
Ako som už spomínal na začiatku článku, základom je strava. Len vďaka jej dokonalému zostavenu dokážeme nie len z tela využiť maximálny potenciál, ale aj doplnkov výživy.

Ak nám telo nepracuje správne, nepomôže mu žiadny takýto element, ba naopak môže mu to časom len uškodiť.
Dúfam, že ste sa niečo nové dozvedeli a budem sa tešiť na Vaše reakcie. Športu zdar ?

cyklistika vs fitness