Fitness vs bojové športy

Nemôžeme si nahovárať, že za posledné obdobie v rámci Českej a Slovenskej republiky prežili bojové športy a teda najmä konkrétne MMA obrovský boom týkajúci sa stále narastajúcej popularity túžiac divákov po pachu krvi.

Haha! Okej, trošku som si uletel, avšak určite mi nikto nebude v tej prvej časti predošlého súvetia oponovať.

Nejdem sa tu ja absolútne pasovať za nejakého znalca bojových umení, ale myslím, že čo k strave, či k silovej príprave takého fightera by som už vedel čosi povedať.

Keď som videl ako sa dal do formy náš železný Mike, rozhodol som sa napísať nejaký návod na to, ako mať relatívne slušnú muskulatúru, i keď Váš energetický výdaj je skutočne vysoký a to prevažne z aeróbnych aktivít.

Teraz to všetko skúsim parafrázovať na seba, ako keby ja som bol ten fighter a som v príprave na zápas.

Je 5:00 ráno, vonku je tma a premýšľam nad tým aké kladivo použijem na svoj budík. Pozriem dolu, či je to tam všetko v poriadku a pripravujem sa na svoju rannú dávku behu.

Nakoľko sa musím zmestiť do váhovky ako suplementáciu volím neesenciálnu aminokyselinu glutamín, vitamín C a nech zvýšim potivosť, tak tam bachnem kľudne aj 5g carnitinu, prípadne ešte nejaký iný spaľovač tuku. Keďže nechcem smrdieť ako ryba použijem tartrátovú formu.

Mike Tyson

Kardio mi trvá zhruba hodinku a už tam sypem proťák s postupným uvoľňovaním a podľa toho aký ma čaká poobede tréning ho vyladím buď banánom, alebo arašidovým maslom.
Hoďku na to už tam idú raňajky, ktoré by určite mali obsahovať ľahko vstrebateľnú bielkovinu a pomaly sa uvoľňujúci komplexný sacharid, okej nejdem mudrovať, praskol by som tam vločky.

Desiata bude obsahovať nejaký rýchly snack, napríklad proteinovú tyčinku a následne klasika nejaké mäso a ako fighter by som určite obľuboval cestovinu celozrnnú.
Pred druhou fázou tréningu je vhodná superkompenzácia, ktorá by mala obsahovať, niečo s vysokým obsahom sodíka, povedzme kečup a dajme tomu celozrnné pečivo.

Potom by som šiel riadne bomby na tréningu, počas ktorého by som si popíjal BCAA.
Po tréningu do hodinky by som si dal nejakú bielu rybku a nejaké sacharidy k tomu, avšak adekvátne k váhe, ktorú by som potreboval v deň váženia na zápas mať.
Pred spaním by tu bol ešte priestor na vitamíny a minerály, ZMA a v prípade nočného hladu kaseiník jak Pán.