Ďalšou, možno pre Vás záujímavou témou by mohla byť práve téma týkajúca sa lyžovania.
Aktuálne tu máme lyžiarsku sezónu a s ňou teda spätých mnoho nadšencov pre tento šport, či už rekreačných lyžiarov, alebo aj tých vrcholových. Samozrejme nájdu sa aj takí, ktorí sú vyznávačmi zdravého životného štýlu a podctivého tréningu v gyme a lyžovanie berú k nemu ako taký doplnok, ktorý by si neradi odpustili, avšak nevedia sa rozhodnúť azda kvôli obavám, či už o stratu svalovej hmoty, či zníženie tréningového výkonu vo fitku, či ísť na svah, alebo nie.

Áno je to isté riziko, že sa takéto niečo môže stať, ale my si teraz niečo povieme o tom, ako tomu zabrániť prípadne ako toto všetko ešte využiť vo svoj prospech.
V prvom rade by som rozdelil všetkých fitness nadšencov na dve skupiny. Tých, ktorí sú nejakým spôsobom v diétnom režíme a tých, ktorí nemajú v daných chvíľach až tak prísny stravovací režím, prípadne sú v tzv. objemovke.
Kedže ja ako lyžiar, úplný začiatočník som si nechcel dovoliť písať takýto článok bez toho, aby som si celý proces priamo na svahu vyskúšal sám na svojej koži, príprava tohto článku bolo o to náročnejšia, že som si to nie len celé vyskúšal, ale môžem si dovoliť, že už síce nie až tak príliš vábivou technikou, ale predsa som schopný sa spustiť z tých miernejších svahov. Svoju prvú jazdu som absolvoval pod vedením môjho dobrého kamaráta Jána Loba v lyžiarskom centre Jasná, v ktorej vlastní prevádzku priamo pod svahmi, kde sa spájajú všetky lanovky. Jano bol kedysi aktívny lyžiar, takže vedel o čom hovorí a preto to šlo ako po masle.

Ako by takýto deň rekreačného fitness lyžiara mal vyzerať?DSC_1359
Na začiatok si treba uvedomiť, že pravdepodobne v žiadnom lyžiarskom centre nenájdete stánky s občerstvením so zdravou fitness stravou, takže je na každom z Vás ako sa k tomu postaví. Ja skúsim dať niekoľko tipov k tomu tak, aby to bolo čo najvýhodnejšie pre telo a čo najmenej náročné na úschovu jedla a podobne.
Štandardne rekreačný lyžiar sa na svahu viac ako 4 hodiny nezdrží. Samozrejme 4 hodiny bez jedla, ak do toho zarátame ešte nejakú cestu a prípravu výstroje už môžeme vidieť ako istý problém.
Povedzme si, že ráno vstaneme o 7:00.
Ak ste v diétnom režíme, tak ako ja, keď píšem tento článok, tam nemáme čo riešiť, jednoducho máte stravu stanovenú a tým sme vybavený. Rovnako aj suplementáciu. Určite nič nepokazíte v tomto dietom režíme, že hneď po prebudení si dáte L-Carnitin a o 10minút na to dávkou Aminofree peptid, aby sme telo ihneď dostali do anabolického prostredia. Pre tých, ktorí sa snažia o nabratie svalovej hmoty môžem odporučiť aj dávku GO PRO aspoň 30g.
O pol hodinku na to, po osobnej hygiene by mali nasledovať raňajky. Tie by mali pozostávať s komplexných sacharidov, ideálne z ovsených vločiek a kvalitných bielkovín. Buď vajíčiek, alebo môžete si do nich zamiešať Hydro 90. Po raňajkách nezabudnite na vitamínové komplexy, ja používam V52.
A môže sa isť na lyžovačku. Na cestu by som si vzal určite v gélovej forme, aby sme si to mohli dať aj do lyžiarských búnd, BCAAGT +, Aminogel.
Treba rátať s tým, že tabletky asi zapíjať nikde nebudete môcť a že možnože si svoju nakrabičkovanú potravu nebudete mať mimo auta kde uskladniť.
Dorazili sme na miesto a teraz je na Vás ako sa rozhodneme. Ak ste v prísnom diétnom režíme, tam nemáme čo riešiť a určite sa najedzte. Ak nie a bojíte sa toho, že by sa Vám s plným bruchom zle lyžovalo, môžete skúsiť kombináciu LONG 80, kvôli tomu, že má veľmi dlhú dobu uvoľňovania a tak je telo dostatočne dlho zasýtené, s GO PRO 30 kvôli dávke sacharidov, do ktorého by som ešte zamiešal lyžicu Arašidového masla, kvôli predĺženiu trávenia.
Tesne pred lyžovaním by som odporučil ešte BCAA GT+ jeden gél a ide sa na svah.
Po dlhšej lyžovačke ako tri hodiny v prípade, že ste v dietném režíme je tu čas, kľudne aj na dva kusy Aminogelu. Ak nie ste v diéte, môžete vyhľadať stánok s občerstvením, kde by som možno Vám odporučil kurací kebab, bez majonézy a ďalších prísad a ideálne len so samotnou zeleninou, ak to budú mať v ponuke. Ten kebab sám o sebe bude asi mastný a ak si nechcete úplne kaziť zbytočne formu, kombináciu nasýtených mastných kyselín a sacharidov z tortily neodporúčam. DSC_1360
Predpokladám, že ešte nemáte dosť a znovu sa púšťate na svah na nejakú hodinku.
Po lyžovačke odporúčam opäť BCAA GT + s Aminogelom. A pokiaľ možno čo najrýchlejšie sa najesť už pripraveného jedla v krabičke, čo budete mať nachystané v aute.
Po takomto dni si doprajte už len oddych a na regeneráciu a podporu imunitného systému odporúčam aspoň 10 g glutamínu večer pred spaním.
Dúfam, že som Vás trošku inšpiroval a aj pobavil videom s mojej prvej lyžovačky.
Každopádne z vlastnej skúsenosti môžem napísať, že lyžovanie je krásny šport a dokonale pri ňom zaťažíte komplexne sval stehien. Ja ako totálny začiatočník som najviac cítil po druhom dni sedacie svaly a kvadricepsy.

Autor: Norbert Zajac